Maria Montessori sa narodila v roku 1870 v Taliansku. Bola prvou Taliankou, ktorá sa stala lekárkou. Vďaka tejto práci postupne dospela k presvedčeniu, že každé dieťa sa narodí s úžasným ľudským potenciálom, ktorý sa však môže rozvinúť len ak mu dospelí poskytnú počas prvých rokov života dostatočné podnety.
Maria Montessori chcela overiť svoje teórie v praxi, preto sa vzdala práce lekárky a v roku 1907 otvorila prvú materskú školu Casa dei Bambini (Dom detí) v rímskej štvrti San Lorenzo pre asi 50 detí vo veku od 2 do 6 rokov.
Maria Montessori pristúpila k výchove vedeckým spôsobom: vytvorila pomôcky a sledovala, ako sa s nimi deti hrajú. Sledovaním detí a komunikáciou s nimi prišla na to, že prechádzajú viacerými vývinovými fázami, z ktorých každú charakterizujú jedinečné sklony, záujmy a spôsob myslenia.
Zistila, že deti sa v každej takej fáze riadia vlastnou logikou, dávajú prednosť istým aktivitám a ich správanie vykazuje určité prirodzené tendencie.
Prvý detský dom získal okamžite veľké uznanie a vzbudil pozornosť po celom svete. Táto neúnavná obhajkyňa práv a intelektuálneho potenciálu detí potom až do svojej smrti v roku 1952 pracovala na projektoch ako „Vzdelanie a mier.“ Za svoju celoživotnú humanisticky orientovanú prácu bola trikrát nominovaná na Nobelovu cenu mieru.
„Mier začína v našich deťoch.“
– Maria Montessori